Eνδοσχολική επιμόρφωση στο 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης

Μέσα στον μήνα Νοέμβριο ολοκληρώθηκε ο Α’  Κύκλος  ενδοσχολικής επιμόρφωσης στο 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης.

Συγκεκριμένα, στις 3/11/21 και 4/11/21 οι καθηγητές του 2ου Γυμνασίου παρακολούθησαν τις 5ωρες επιμορφώσεις στις Πρώτες βοήθειες από τον φορέα Ο.ΔΙ.Α.Κ. τις οποίες πραγματοποίησαν οι πιστοποιημένες εκπαιδεύτριες του φορέα, κ. Μαρία Σιρμποπούλου και κ. Καίτη Ντάλια αντίστοιχα. Σκοπός της επιμόρφωσης ήταν να προσφέρει τις απαραίτητες γνώσεις για τη γρήγορη, ασφαλή και εμπεριστατωμένη εκτίμηση της κατάστασης του ανθρώπου που αρρώστησε ξαφνικά ή τραυματίστηκε και να δώσει κατευθυντήριες οδηγίες, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες για την αντιμετώπιση του προβλήματος με επάρκεια και αυτοπεποίθηση.

Στις 24/11/21 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου η επιμόρφωση με θέμα “Δημιουργικές συνθήκες συνεργασίας και καλής επικοινωνίας με τους εφήβους”. Η επιμόρφωση υλοποιήθηκε από τη επιμορφώτρια του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας “Έκφραση”,  κ. Δανάη Τσιλιγγίρη. Το Κέντρο Πρόληψης “ΕΚΦΡΑΣΗ” λειτουργεί στην Ξάνθη από το 1997. Είναι αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία και ιδρύθηκε στο πλαίσιο ενός προγράμματος ανάπτυξης Κέντρων Πρόληψης σε όλη την Ελλάδα, από τον Οργανισμό Κατά των Ναρκωτικών (ΟΚΑΝΑ) σε συνεργασία με την Τοπική Αυτοδιοίκηση και φορείς της τοπικής κοινότητας. Το Κέντρο πραγματοποιεί δράσεις που αφορούν μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με την μορφή ενημερωτικών ομιλιών στα σχολεία, προσεγγίζει θέματα που αφορούν την εφηβεία, το αναπτυξιακό στάδιο των παιδιών και δίνει συμβουλές διαπαιδαγώγησης, εφαρμογής ορίων και πειθαρχίας και γενικότερα κατευθύνει τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς στον ρόλο και το έργο τους.

Όλες οι επιμορφώσεις διοργανώθηκαν από την Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου κ. Έλενα Τάτσιου σε συνεργασία με τους φορείς στα πλαίσια της υποχρεωτικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών.