Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε με εξαιρετική επιτυχία στο 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης η εορταστική εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 καθώς και η γιορτή της Σημαίας. Στα πλαίσια της εκδήλωσης έγινε η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο Χ. Τσιλιγγιρη από την Διευθύντρια του σχολείου κ. Έλενα Τάτσιου, ο ορισμός σημαιοφόρων Κ. Παλπάνη, Χ. Τσιλιγγίρη, Α. Μαλικιώση ,Ι. Γιακουμή και παραστατών Π. Καλτσά, Ρ. Βουλγαράκη, Ι. Μπάρμπα για τη φετινή σχολική χρονιά.

Επίσης απονεμήθηκαν αριστεία και βραβεία προόδου  στους μαθητές και τις μαθήτριες που διακρίθηκαν κατά το σχολικό έτος 2022-2023. Την επιμέλεια της γιορτής της 28ης Οκτωβρίου είχαν οι καθηγητές κ. Χρ. Κοτοπούλου , Χρ. Μαυροφρύδης και Χρ. Σταθοπούλου .

Το Σάββατο 28-10-23 , 6μελες άγημα αποτελούμενο από τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης παρακολούθησε το πρωί, τη δοξολογία για την 28η Οκτωβρίου στον Ιερό Καθεδρικό Ναό της Του Θεού Σοφίας. Τους/τις μαθητές / τριες συνόδεψε η κ. Ι. Γιάκατη. Ακολούθησε η παρέλαση μαθητών/ τριών.