Μαθηματικοί Διαγωνισμοί

Την Τετάρτη 28/6/2023 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, Παράρτημα Ξάνθης με θέμα

1) Ιωνικό Πανεπιστήμιο: το Πανεπιστήμιο που δεν λειτούργησε ποτέ(Το όραμα του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή) και

2) Βράβευση των μαθητών που αρίστευσαν το 2023 στους Διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον Πολυχώρο Τέχνης και Σκέψης – Οικία Μάνου Χατζιδάκι παρουσία των βραβευθέντων μαθητών, των γονέων τους και μελών και φίλων του Παραρτήματος.

Ο μαθητής του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης Εφραιμίδης Στυλιανός βραβεύτηκε για την επιτυχία του στον Μαθηματικό Διαγωνισμό ” Πυθαγόρας 2023″ και ο μαθητής Μπάκος Χρήστος, ο οποίος έλειπε από την βράβευση γιατί ήταν εκτός Ξάνθης, για την επιτυχία του στον Μαθηματικό Διαγωνισμό “Θαλής 2023”. Ευχόμαστε στους μαθητές πάντα επιτυχίες και καλή πρόοδο.