Επίσκεψη στο Ζαχαροπλαστείο Ξάνθης ” ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ” στο πλαίσιο της δράσης του σχολείου με τίτλο ” Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία. Η προσφυγιά στη Θράκη. Μνήμες και προβληματισμοί.”

Την Πέμπτη 25 Μαΐου 2023 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Γ1 και Γ4 του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης με τις συνοδούς κ. Σ. Σιδηροπούλου και Μ. Τοπτσικιώτη επισκέφτηκαν το Ζαχαροπλαστείο Ξάνθης ” ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ” στο πλαίσιο της δράσης του σχολείου με τίτλο ” Αφιέρωμα στη Μικρά Ασία. Η προσφυγιά στη Θράκη. Μνήμες και προβληματισμοί.”

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία με τη ζαχαροπλαστική παράδοση της Μικράς Ασίας και ιδιαίτερα με τα γλυκά της Σμύρνης. Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν πως παρασκευάζεται το σαραγλί και συμμετείχαν βιωματικά στη διαδικασία παρασκευής.

Στο τέλος δοκίμασαν καριόκες και αποχαιρέτισαν ενθουσιασμένοι τους ιδιοκτήτες και το προσωπικό.