Μαθητικοί αγώνες Καλαθοσφαίρισης και Ποδοσφαίρου

Την Τρίτη 9/5/2023 οι μαθητές –αθλητές του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης συμμετείχαν στους μαθητικούς αγώνες Καλαθοσφαίρισης με τις ομάδες αγοριών και κοριτσιών που διεξήχθηκαν από την ΔΔΕ Ξάνθης και τον Τομέα Φυσικής Αγωγής στο Αθλητικό Κέντρο «Φίλιππος Αμοιρίδης». Συναντήθηκαν και αγωνίστηκαν με συμμαθητές τους από άλλα Γυμνάσια του νομού Ξάνθης και πάντα μέσα από το πνεύμα του <<ευ αγωνίζεσθαι>> και της προόδου του Αθλητισμού και της Άσκησης. Ήταν μια όμορφη και διασκεδαστική αθλητική εμπειρία για τις ομάδες Καλαθοσφαίρης Αγοριών και Κοριτσιών του σχολείου με την συνοδεία του Καθηγητή Φυσικής Αγωγής Καραγιαννίδη Θεόδωρου.

Την Τρίτη 16/5/2023 οι μαθητές –αθλητές του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης συμμετείχαν στους μαθητικούς αγώνες ποδοσφαίρου με τις ομάδες αγοριών και κοριτσιών που διεξήχθηκαν από την ΔΔΕ Ξάνθης και το Γραφείο Φυσικής Αγωγής στο γήπεδο του Α. Ο. Ξάνθης. Συναντήθηκαν με συμμαθητές τους από άλλα Γυμνάσια του νομού Ξάνθης και συμμετείχαν σε ποδοσφαιρικούς αγώνες δείχνοντας την αγάπη τους για το ποδόσφαιρο. Τις αποστολές των ομάδων κοριτσιών και αγοριών συνόδευσαν οι Καθηγητές Φυσικής Αγωγής Καραγιαννίδης Θεόδωρος και Μορβάκη Πόπη.