Εκπαιδευτική εκδρομή στη Βουλή

Το 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στη Βουλή από τις 25/4/2023 έως 28/4/2023. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τα εκθέματα στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της  Αθήνας καθώς και τα αρχαιολογικά ευρήματα στο Μουσείο της Ακρόπολης. Επίσης ο βράχος της Ακρόπολης έδωσε τη δυνατότητα στους /στις μαθητές/τριες να έρθουν σε επαφή με τη ιστορία του τόπου μας. Το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, το Μουσείο Ψευδαισθήσεων και το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας εντυπωσίασαν  τους/τις μαθητές/τριες.  Η επίσκεψη στη Βουλή αποτέλεσε πρωτόγνωρη εμπειρία για τα παιδιά που ενθουσιάστηκαν ιδιαίτερα. Επίσης οι μαθητές/τριες  μαζί με τις συνοδούς καθηγήτριες τους το βράδυ της  27/4/2023 παρακολούθησαν την εξαιρετική θεατρική παράσταση «Η ποντικοπαγίδα». Η τελευταία μέρα της εκπαιδευτικής εκδρομής περιελάμβανε ξενάγηση στον Αρχαιολογικό Χώρο των Δελφών και επίσκεψη στο Μουσείο των Δελφών.

Συνοδοί καθηγήτριες: Κ. Αθανασιάδου, Α. Βογιατζή, Ι. Γιάκατη και Α. Τέζα