Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

16/03/2023-17/03/2023: Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Την Πέμπτη 16 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ’1 και Γ’4 με συνοδούς καθηγητές τους κα. Ε. Αλεξιάδου, κα. Α. Τέζα και κ. Δ. Φραγγατζή αναχώρησαν από την Ξάνθη με προορισμό τη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης στο Τμήμα Φυσικής ΑΠΘ. Μετά την άφιξή τους στην πόλη, οι μαθητές περιηγήθηκαν στο φρούριο του Επταπυργίου και στους πανέμορφους κήπους του Πασά. Στη συνέχεια, η ομάδα επισκέφτηκε το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας – ΝΟΗΣΙΣ, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τον θαυμαστό κόσμο της Φυσικής μέσω ξεναγήσεων στις εκθέσεις του Μουσείου Τεχνολογίας (Τεχνολογία Μεταφορών, Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία, Τεχνοπάρκο), καθώς και με την παρακολούθηση διαδραστικών πειραμάτων στο Εργαστήριο του χώρου με θέμα «Τα Παράδοξα». Ακολούθησε στάση στο εμπορικό πολυκατάστημα «Mediterranean Cosmos» και απογευματινή βόλτα στο κέντρο της πόλης.

Την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023, λόγω καταλήψεων στον χώρο του πανεπιστημίου, η επίσκεψη στο Τμήμα Φυσικής ΑΠΘ δυστυχώς ακυρώθηκε. Οι μαθητές και μαθήτριες επισκέφθηκαν τον Λευκό Πύργο, όπου ενημερώθηκαν για την μακραίωνη ιστορική παράδοση της Θεσσαλονίκης με τη βοήθεια των εκθεμάτων που συναντά κανείς στο εσωτερικό του. Έπειτα, προγραμματίστηκε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης· ένας εξαιρετικός χώρος γεμάτος από αρχαιολογικά ευρήματα, τόσο της πόλης όσο και των κοντινών περιοχών. Μετά από τον ελεύθερο χρόνο στη διάθεσή τους για διασκέδαση και μεσημεριανό γεύμα μέσα στην πόλη, μαθητές και καθηγητές επιβιβάστηκαν στο λεωφορείο για το ταξίδι της επιστροφής.