Ταξίδι στον Κόσμο των Αρχαίων Ελληνικών Μαθηματικών στη ΔΕΘ!

Τη Δευτέρα 16/1/2023 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Β1, Β2 και Β4 του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης μαζί με τις συνοδούς καθηγήτριες τους Ι. Γιάκατη, Σ. Λιάκου και Α. Τεζα επισκέφτηκαν την εντυπωσιακή έκθεση στη ΔΕΘ που αφορά την ιστορία των αρχαίων ελληνικών μαθηματικών, η οποία επιχειρεί να προβάλει μία από τις πιο ενδιαφέρουσες πτυχές του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και να καταδείξει μέσω του παιδαγωγικού, διαδραστικού και ψυχαγωγικού της χαρακτήρα πως τα μαθηματικά μπορούν να είναι ενδιαφέροντα, ευχάριστα και κατανοητά.

Οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στον κόσμο των αρχαίων ελληνικών μαθηματικών, τον εξερεύνησαν με τρόπο απλό και διασκεδαστικό. Έγραψαν αριθμούς με βάση τα ιερογλυφικά σύμβολα των αρχαίων Αιγυπτίων και τη σφηνοειδή γραφή των Βαβυλώνιων, μοίρασαν ακριβώς 6 καρβέλια ψωμί σε 10 άνδρες, γνώρισαν τον Αρχιμήδη, τον Θαλή, τον Πυθαγόρα, αναφέρθηκαν στο Πυθαγόρειο θεώρημα, είδαν πως ο Θαλής μέτρησε το ύψος της πυραμίδας του Χέοπα.