«Ο θησαυρός της Παλιάς Πόλης»

Τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές του τμήματος Α1 του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης με συνοδό καθηγήτρια την κ. Ε. Καλαφάτη συμμετείχαν στο πρόγραμμα του ΚΠΕ Βιστωνίδας «Ο θησαυρός της Παλιάς Πόλης».

Αρχικά, τα παιδιά γνωρίστηκαν στο Λιμνίο με τους υπεύθυνους του προγράμματος (κα Ευαγγελία Δαμιανάκη, κ. Δήμο Κουρτέση και κ. Παναγιώτη Ντούμα). Λόγω των κακών καιρικών συνθηκών αναζητήσαμε για λίγο καταφύγιο στη ΦΕΞ (παλιά Εμπορική Λέσχη) και εκεί οι υπεύθυνοι μίλησαν στους μαθητές για την belle époque της Ξάνθης και τους εξοικείωσαν με τη χρήση της πυξίδας και την έννοια του αζιμούθιου. Έτσι, άρχισε ένα παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού με πυξίδες, χάρτες και γρίφους. Οι μαθητές, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, ξεκίνησαν έναν ιστορικό περίπατο στα σοκάκια, τις μυστικές γωνιές και τα ξεχωριστά κτίσματα της Παλιάς Πόλης της Ξάνθης. Από το χάνι του Μωυσή, όπου ανακαλύψανε το γλυπτό «Νίκη της Σαμοθράκης» του κ. Τρ. Βαΐτση, οι μαθητές κινήθηκαν στην πλατεία Αντίκα. Εκεί εντόπισαν την προτομή του ήρωα και βρήκαν πληροφορίες για το τραγικό τέλος του. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν την οικία Ντανιέλ (σπίτι του Μάνου Χατζιδάκι), περιηγήθηκαν στους χώρους του, έμαθαν την ιστορία του και τη σκοτεινή του περίοδο, και θαύμασαν την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του και την καταπληκτική θέα από το μπαλκόνι. Είχαν μάλιστα την ιδιαίτερη τύχη να γνωρίσουν από κοντά τη ζωγράφο κ. Ανθή Γκέρμαν, γεννημένη στην Ξάνθη, μαθήτρια του Χρ. Παυλίδη και τέως ιδιοκτήτρια του αρχοντικού Καραδήμογλου (σημερινό Γραφείο Πολιτικών Υποθέσεων του Υπουργείου Εξωτερικών), η οποία μίλησε στους μαθητές για τα έργα της, που εκτίθενται τις μέρες αυτές στον χώρο, αλλά και για την ιστορία της πόλης.  Έπειτα, από την εκκλησία του  Αγίου Βλασίου κατευθύνθηκαν προς τον ιερό ναό του Αγίου Γεωργίου, το Παλιό Δημαρχείο και τη Δημοτική Πινακοθήκη. Ανηφορίζοντας εντόπισαν το Λαογραφικό Μουσείο (αρχοντικό Κουγιουμτζόγλου) και λίγο μετά ανακάλυψαν το παλαιότερο σπίτι της Παλιάς Πόλης (1849). Στον δρόμο της επιστροφής πέρασαν μπροστά από την εκκλησία των Παμμεγίστων Ταξιαρχών (γνωστή και ως Καβάκι).

Φτάνοντας στο σχολείο συζητήσαμε για όλα όσα είχαμε δει, μοιραστήκαμε εντυπώσεις, λύσαμε απορίες και ακούσαμε μουσική του Μάνου Χατζιδάκι. Τελικά, μέσα από τη διαδικασία αυτή τα παιδιά συνειδητοποίησαν ποιος ήταν ο θησαυρός που αναζητούσαν.