Γιορτή τριών Ιεραρχών

Κάθε χρόνο στις 30 Ιανουαρίου τιμώνται οι τρεις Ιεράρχες, Μεγάλοι Δάσκαλοι και Πατέρες της Εκκλησίας. Η γιορτή τους, είναι γιορτή των γραμμάτων και της παιδείας.
Ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεολόγος, πρόσφεραν πάρα πολλά στα γράμματα και διέθεσαν τη ζωή τους στην πίστη τους για το Χριστό και θεωρούνται προστάτες της εκπαίδευσης και των γραμμάτων.
Σήμερα, το 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης τίμησε τους τρεις Ιεράρχες. Η Διευθύντρια του σχολείου Έλενα Τάτσιου μαζί με τη σημαιοφόρο Στεφανία Γκιολδέλη παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Καθεδρικό Ναό της Του Θεού Σοφία Ξάνθης.
Ευχόμαστε στους εκπαιδευτικούς και στους μαθητές/τριες χρόνια πολλά. Ιδιαίτερα στις μαθήτριες και τους μαθητές μας καλή πρόοδο και οι τρεις Ιεράρχες να αποτελούν πάντα πρότυπό τους στη ζωή τους και στις σπουδές τους.