Σκέφτομαι παίζοντας!

“Παίζεις ένα παιχνίδι με έναν αντίπαλο, όπου παίρνετε πέτρες από μία στοίβα. Ο παίχτης στη σειρά του μπορεί να πάρει 1 ή 2 ή 3 πέτρες. Όποιος πάρει την τελευταία πέτρα κερδίζει. Είναι η σειρά σου και στη στοίβα έχουν μείνει 6 πέτρες. Πόσες θα πάρεις ώστε να κερδίζεις το παιχνίδι; ”
Σε παρόμοιους γρίφους με τον παραπάνω, του Διαγωνισμού Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης που διεξείχθη το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 στο Κολλέγιο Ανατόλια, κλήθηκαν να απαντήσουν οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Ξάνθης, Άλκηστη Βογιατζή, Μανώλης Πασχαλίδης και Μιλτιάδης Ραξιώνης .
Ο Διαγωνισμός είναι μία εκπαιδευτική δραστηριότητα που βασίζεται στην αντίληψη και την ορθολογική σκέψη με στόχο την επίλυση μαθηματικών και λογικών γρίφων, χωρίς να προϋποθέτει γνώση συγκεκριμένων θεμάτων ή να απαιτεί προετοιμασία. Είναι όμως εξίσου ένα παιχνίδι ομαδικό που απαιτεί δεξιότητες διαλόγου, καθώς το θέμα κάθε ερώτησης γίνεται αντικείμενο διαβούλευσης μεταξύ των μελών της ομάδας.
Συνοδός των μαθητών:Ιωάννα Γιάκατη ΠΕ03

20170128_154321