Διαδραστική παρέμβαση για την Παιδική Κακοποίηση και την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο από το “Χαμόγελο του παιδιού”

Η Δ.Δ.Ε. Ξάνθης δια μέσου της υπεύθυνης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων (Σ.Σ.Ν.) προσκαλεί τα σχολεία του Ν. Ξάνθης να πραγματοποιήσουν  Διαδραστική Παρέμβαση Πρόληψης για την Κακοποίηση στο Διαδίκτυο από την Δευτέρα 23/03 έως και Παρασκευή 27/03/2015 στην κεντρική πλατεία.

Ο Εθελοντικός Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού» διοργανώνει διαδραστικές παρεμβάσεις σε μαθητές/τριες  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  αναφορικά με θέματα που αφορούν στα παιδιά, μέσω του Κινητού Εργαστηρίου Ενημέρωσης & Τεχνολογίας «ΟΔΥΣΣΕΑΣ».

Οι μαθητές/τριες που θα συμμετάσχουν, θα έχουν τη δυνατότητα σε ομάδες να πληροφορηθούν, όχι μόνο για τις δράσεις που υλοποιεί ο Οργανισμός για τη δική τους προστασία αλλά και να ενημερωθούν για την Παιδική Κακοποίηση και την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο με τρόπο διαδραστικό, κάνοντας χρήση των Νέων Τεχνολογιών, εντός του Κινητού Εργαστηρίου Ενημέρωσης & Τεχνολογίας «ΟΔΥΣΣΕΑΣ». Η κάθε ομάδα μαθητών θα είναι μέχρι 30 άτομα.

Οι ημέρες και ώρες που μπορείτε να επιλέξετε προς συμμετοχή, είναι:
Δευτέρα  23, Τρίτη 24, Πέμπτη 26 και Παρασκευή 27 Μαρτίου 2015 και ώρες:
– 8:30-9:30
– 9:45-10:45
-11:00-12:00
-12:15-13:15

-17:00-18:00
-18:15-19:30

Λόγω της περιορισμένης δυνατότητας συμμετοχής ( μέχρι 4 ομάδες την ημέρα) θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και σε περίπτωση αυξημένου ενδιαφέροντος θα προτιμηθούν τμήματα Α Γυμνασίου .
Για τον προγραμματισμό των επισκέψεων οι σχολικές μονάδες που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με την υπεύθυνη Σ.Σ.Ν.