Πρόγραμμα Comenius

Για τα σχολικά έτη 2012-2013 και 2013-2014 το σχολείο μας συμμετείχε σε πρόγραμμα Comenius με τίτλο Cooperative Learning Using New Media: teenagers in action on Web Radio and TV?A new pedagogical approach to an integrated Europe. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν σχολεία από τις παρακάτω χώρες: Ελλάδα, Τουρκία, Βουλγαρία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Αυστρία, Σλοβακία, Σουηδία, Πολωνία, Λιθουανία και Ουγγαρία. Υπεύθυνος εκτέλεσης του προγράμματος ήταν ο κ. Απόστολος Συρόπουλος ενώ στην παιδαγωγική ομάδα συμμετείχαν οι κ. Κυριακή Αθανασιαδου, η κ. Ευτυχία Αμπελίδου και η κ. Άννα Καλλίδου. Στην παιδαγωγική ομάδα επίσης συμμετείχαν η κ. Αναστασία Πεχτελίδου, η κ. Δέσποινα Χατζή και η κ. Βασιλική Αλεξοπούλου.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Οι μαθητές του σχολείου σε συνεργασία με τους καθηγητές ή/και τους γονείς δημιούργησαν βίντεο και ραδιοφωνικές εκπομπές οι οποίες αναρτήθηκαν σε ειδικό κανάλι του δικτυακού τόπου youtube. Το σχολείο μας συμμετείχεσε όλες τις συναντήσεις που έλαβαν χώρα στη Materα της Ιταλίας, στη Coimbra της Πορτογαλίας, στη Las Palmas de Gran Canaria της Ισπανίας, το Paks της Ουγγαρίας, στο Alytus της Λιθουανίας και ξανά στη Matera της Ιταλίας.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα θα βρείτε στο παρακάτω URL:

2gymxanthicomenius.wordpress.com

Το Ευρωπαϊκό ταξίδι του σχολείου μας συνεχίζεται και μέσω του προγράμματος Erasmus+.