Αισθητικες παρεμβάσεις στο χωρο του σχολειου

Ο σκοπος; Να διαμορφώσουμε καλλιτεχνικά τον χώρο του σχολείου και να έρθουμε , μαθητές και καθηγητές, σε επαφή με την τέχνη της ζωγραφικής.
Γι αυτό, επιλέξαμε το σχέδιο, διαλέξαμε τα χρώματα ( μπλε κι αποχρώσεις του κίτρινου) και κάπως έτσι ξεκινήσαμε…
Οι μαθητές του σχολειου, είτε συμμετείχαν στο πολιτιστικό προγραμμα είτε οχι, προθυμα πηρανε τα πινέλα στα χέρια και χρωματίσανε, και περάσανε ομορφα ….
Παράλληλα πραγματοποιήθηκαν και εκπαιδευτικές επισκέψεις:
Τον Δεκέμβριο του 2016 επισκεφτήκαμε το Τελλόγλειο Ιδρυμα και είδαμε την έκθεση «Ο Ντελακρουά σκηνοθετεί το ?21»
Τον Απρίλιοτου 2017 ταξιδέψαμε στην Λάρισα, στον Βόλο και τα Τρίκαλα. Ξεναγηθήκαμε στο Α Αρχαίο Θέατρο και το Διαχρονικό Μουσείο της Λάρισας. Πήγαμε στην Μακρυνίτσα, το μπαλκόνι του Βόλου, και στο Μουσείο πλινθοκεραμοποιΐας Τσαλαπάτα.
Τον Μάιο του 2017 μας υποδέχτηκε στο “Σπίτι της σκιάς” ο καλλιτέχνης Τ. Βαΐτσης όπου και μας έφερε σε επαφή με την τέχνη της σκιάς.
Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πολιτιστικό πρόγραμμα στο 2ο Γυμνάσιο Ξάνθης με τους υπεύθυνους καθηγητές, Ι. Κοντοβό, Ι. Γιάκατη και Κ. Αθανασιάδου.