ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ – ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ ΧΩΡΙΑ ΚΑΤΩ ΙΤΑΛΙΑΣ

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η αδελφοποίηση του 2ου Γ/σιου Ξάνθης με αντίστοιχη σχολική μονάδα (Palumbo) στο Πρίντεζι της Κάτω Ιταλίας. Η σχολική εκδρομή έλαβε χώρα 21 έως 26 Απριλίου 2015, τονίζοντας τους δεσμούς φιλίας των χωρών και ιδιαίτερα της Ελληνόφωνης ευρύτερης περιοχής. Η Ελληνική κοινότητα «Αγ. Νικόλαος» πρωταγωνίστησε στη γνωριμία και αδελφοποίηση των σχολείων και ήταν αυτή που υποδέχτηκε τους Ξανθιώτες.

ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΙΤΑΛΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ

Μεταξύ άλλων οι μαθητές χάρισαν παραδοσιακά προϊόντα από διάφορες επιχειρήσεις της πόλης που συνέφεραν γενναιόδωρα, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις και στηρίζοντας έμπρακτα την μαθητική κίνηση.

ΣΥΡΤΑΚΙ – ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΛΕΤΣΕ ? ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ – ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ – ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΕΡΝΑΤΙΑ ? ΕΛΑΙΟΤΡΙΒΕΙΟ – ΒΡΑΔΥΝΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ – ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΑΡΑΝΤΑ

Η 45μελής ομάδα, καθώς και οι συνοδοί τους, ξεναγήθηκαν στις ομορφιές του Λέτσε, Καλημέρα, Τάραντα και Οτράντο, ενώ στην αποκορύφωση των διμερών εκδηλώσεων χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς της Θράκης, ντυμένοι στα χρώματα της στολής του συλλόγου Εβριτών Ξάνθης, που φρόντισε να ντύσει με χαρά τους μαθητές. Στο τέλος σειρά είχε η Ιταλική χορευτική «Ταραντέλλα», ενώ στο συρτάκι Έλληνες και Ιταλοί έγιναν ένα, σκορπίζοντας κέφι και χαμόγελα.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΑΡΑΝΤΑ – ΜΑΤΕΡΑ

• Προβάλαμε την τοπική μας παράδοση
  • Γνωρίσαμε άλλα ήθη και έθιμα
  • Γνωρίσαμε άλλες θρησκείες